21.10.17

עומד על שלו - הדרכה להכנת כרטיס עומד

החגים עברו, ולמרות שהשבוע היה חמסין, אני מתעודדת מהעובדה שבערבים כבר מרגישים את הסתיו... אפילו החצב בחצר למטה כבר פרח והזכיר לי שלא לעולם החום הזה...
ברוח הזו התיישבתי ליצור כרטיס מקולקציית הדפים הסתווית והמהממת של Fabrika Decoru. מדובר בקולקציה ותיקה - Botany - שכבר הלהיבה אותי עם הגרסה הקיצית שלה, אבל קולקציית הסתיו - Autumn הפילה אותי סופית... ואל תזלזלו בזה: מי שמכירה אותי יודעת שאני בכלל לא בעניין של צבעי אדמה וכאלה, אבל משהו בבחירה המאוד מדויקת של הגוונים כל כך מדבר אלי בקולקציה הזו. היא משדרת חום וביתיות שישר בא להתעטף הדפים שלה...
כיוון שלממדים שלי אני אזדקק להרבה מאוד דפי 30X30 כדי להתעטף, וגם אז זה כנראה לא יהיה כל כך נוח, החלטתי לשנות כיוון ולהכין כרטיס. הוא יכול להתאים כמובן לכל אחד, אבל לי הגוונים האלה שידרו משהו גברי, ולכן ויתרתי על פרחים והמעטתי בקשקושים (אם כי י. אמר שגם ככה זה מדי מצועצע... אבל מה הוא מבין... 😉).
מדובר בכרטיס עומד - כלומר כזה שאחרי שפותחים אותו, אפשר להניח אותו על שולחן/מדף, ולהציג אותו לראווה. כבר הכנתי כמה כאלה - ואני אוהבת אותם במיוחד כי הם סוג של מתנה סמלית: אם אתן רוצות לתת משהו שהוא יותר מכרטיס, שאפשר לנצל אותו לאמירה, לשלב בו ציטוט וכו' - זה הכרטיס המושלם למטרה הזו.
אז, כאמור, ויתרתי הפעם על פרחים, אבל לא על הדרכה.
המידות באינצ'ים, ואם מישהי רוצה מידות בס"מ - אשמח לספק אלה. שנתחיל?

מה צריך?
דפים מדוגמים או שילוב של חלקים ומדוגמים
דבק דו"צ
דבק נוזלי
חותמת/רב און
קישוטים

מה עושים?
1. חותכים 3 מלבנים במידות "4.5 על "11 (מלבן מס' 1), "3.5 על "5.5 (מלבן מס' 2) ו-"2.5 על "5.25 (מלבן מס' 3). שימו לב, שהמלבן השלישי והקטן ביותר, מיועד לכתיבת מילות הברכה עליו, ולכן כדאי שיהיה בגוון בהיר וחלק (יחסית, לפחות).


2. חורצים את המלבן הארוך ביותר בנקודות הבאות: "1, "2.75, "3.75, "5.5, "7.25, "8.25, "10. הכיוון, מימין לשמאל או הפוך, לא משנה כמובן, מה עוד, שאם תסתכלו טוב, תראו שמדובר בחריצה סימטרית. סמנו (או זכרו) שחריץ ה-"5.5 הוא אמצע הכרטיס.
קפלו לאורך כל החריצים כלפי פנים, לא בשני הכיוונים, כדי לשמור על היציבות של הכרטיס בהמשך.

3. על חריץ האמצע, זה שלפני רגע דיברנו עליו, סמנו נקודה במרחק "0.5 מכל קצה ועם סכין, חתכו בין שתי הנקודות האלה. שימו לב לא לחתוך את המלבן לשניים! מה שצריך הוא ליצור בו פתח באורך "3.5 ס"מ (שזה, לא במקרה, רוחב המלבן השני שחתכתן בשלב הראשון של ההדרכה).
בתמונה המצורפת השחלתי בחתך הזה את המלבן השני, כדי להמחיש שהוא נמתח כמעט מקצה לקצה.

4. עכשיו הזמן לחבר בין החלק הנשלף של הכרטיס לבין החלק שעליו כותבים את הברכה, כלומר בין מלבן מס' 2 למלבן מספר 3. ואם אתן בעניין של יישון עם דיון וכו' - זה הזמן לעשות את זה.
כעת מרחו דבק נוזלי על גב מלבן מספר שלוש, והדביקו אותו על הצד האחורי (כלומר זה שאתן רוצות שיהיה אחורי) של מלבן מס' 2 - כשאתן מקפידות שיהיו מיושרים בחלקם התחתון. זה חשוב מאוד, שכן אם שני המלבנים לא יהיו מיושרים, זה עלול להפריע בהמשך למנגנון הפתיחה של הכרטיס.
 

5. הפכו את מלבן מס' 2 (שעכשיו מודבק עליו כבר מלבן מס' 3) - זה יהיה חלקו הקדמי של הכרטיס, כשהוא יעמוד לתצוגה, ולכן זה המקום לציטוט, משפט השראה, אלמנט ויזואלי וכו'.
רק לפני שתקשטו יש כמה דברים לקחת בחשבון:
 • איפה לקשט? יופיו של הכרטיס בכך שכשהוא מקופל לא רואים מה כתוב על מלבן מס' 2. הדבר מתגלה רק לאחר פתיחת הכרטיס, ולכן השאירו בחלקו העליון שטח של לפחות "1.5 נקי מקישוטים (בשלב זה), מה שיבטיח את אלמנט ההפתעה.
 • במה לקשט? בטח כבר הבנתן, שמלבן מס' 2 עובר בתוך החריץ שיצרתן במלבן מס' 1. כדי שהוא יעבור באופן חלק, לא ייתקע, לא יתקמט ולא יעה לכן צרות אחרות, חשוב שהקישוטים יהיו שטוחים. לגמרי שטוחים. חותמות ורב-אונים הם הפתרון הכי טוב והכי בטוח. אם אתן מתעקשות להדביק שכבה נוספת של נייר מדוגם, ציור, תמונה וכו' גם על צדו הקדמי של מלבן מס' 2 שימו לב שהיא חייבת להיות ארוכה יותר ממלבן מס' 3 ולבלוט החוצה גם כשהכרטיס מקופל, אחרת היא תיתקע בחריץ כשפותחים וסוגרים את הכרטיס. 
 • כמו שאפשר לראות, אני הסתפקתי בחותמת טקסט. אפשר, כמובן, לצייר, להחתים ולצבוע וכו'.

6. ועכשיו להדבקה: הצמידו דבק דו צדדי בחלק האחורי של מלבן מס' 1 לאורך שני הקפלים הקיצוניים שלו, וכן בחלק התחתון של מלבן מס' 2, משני צדיו.


7.השחילו את מלבן מס' 2 בחריץ שבמלבן מס' 1. קפלו את מלבן מס' 1, כדי לוודא שהשחלתם את מלבן מס' 2 בכיוון הנכון - אם יש לזה משמעות מבחינת העיצוב של מלבן מס' 1.

8. הסירו את הציפוי מהדבק הדו צדדי, ולפני שאתן מצמידות את מלבן 2 למלבן 3 שימו לב שהכל מיושר כראוי.
ככה זה ייראה מהצד אחרי שהדבקתן הכל:

9. עכשיו הזמן להוסיף קישוטים בחלק שבולט מהכרטיס כשהוא מקופל.
שוב, שימו לב איך אתן מקשטות:
 • החלק התחתון של הכרטיס המקופל, הוא בעצם התחתית של הכרטיס הפתוח, העומד, ולכן גם כאן צריך להישאר עם קישוטים שטוחים, אחרת הכרטיס לא יעמוד.
 • הקישוטים לא יכולים להיו מודבקים על יותר מ"פס" אחד ("פס" הוא הקטע שבין חריצה לחריצה), כי אחרת הכרטיס לא יתקפל. בדוגמה שלפניכם המילה Today הוחתמה ואחר כך נחתכה בקאטל בג, אבל הודבקה רק על פס אחד, כך שכשפותחים את הכרטיס, כמו שאפשר לראות בתמונה בראש הפוסט, חלקה העליון נשאר באוויר ואינו מודבק.
 • תכננו את הקישוטים והכיתובים כשאתן לוקחות בחשבון מה יראו כשהכרטיס מקופל ומה יראו כשהוא פתוח. אני תכננתי את הכרטיס כך שהמשפט Today, tomorrow and always מתחבר גם למה שכתוב בתחתית הכרטיס ונראה כשהוא מקופל, וגם למה שכתוב על מלבן מס' 2 ונראה כשהכרטיס עומד פתוח. בחלק האחורי של הכרטיס קישטתי ממש מעט, מתוך הנחה שאם הוא יוצג, החלק הזה יופנה בוודאי לקיר (ושם גם יופיעו מילות הברכה האישיות שלי).
הכיתוב Today הוא מסט חותמות וחותכנים משותף ל-Sizzix ול-Hampton Arts, ואילו הכיתוב למטה הוא מסט מדבקות עלום שהתגלגל אלי. בנוסף, השתמשתי בחוט אופים, סרט משי, צ'ארם ופאנצ'ים של EK Success. רוב הצילומים, אגב, נעשו על הרקעים היפהפיים של Bis of Cake.


זהו, סיימתן את הכרטיס... נשאר לפתוח ולסגור אותו כמה פעמים, כדי לוודא שהמנגנון עובד בסדר, ושהכרטיס עומד זקוף.
לסיום, כמה תקריבים וזוויות נוספות:

את הקולקציה המרהיבה הזו של Fabrika Decoru, כמו גם קולקציות נוספות, קישוטים ודבקים תמצאו כמובן אצל לימורוש. דוגמה נוספת לכרטיס עומד, נשי ופרחוני, מקולקציית Especially for her, גם היא של Fabrika Decoru, אעלה בימים הקרובים, ברגע שאדע שהוא הגיע ליעדו... הנה הצצה למה שעשיתי שם:

אשמח כמובן לשמוע אם ההדרכה ברורה ואיזה עוד הדרכות תרצו לראות כאן.
וכיוון שאף פעם לא מאוחר מדי למילים טובות: שתהיה לכן שנה נהדרת, שנה של שמחות, הצלחות והמון השראה!

12 תגובות:

 1. תמי... כרטיס מיוחד ומרשים במיוחד,,, תודה על ההדרכה,, אחזור להביט בה שוב כי נראה שווה ביותר,,, ושילובי הגוונים ,,יפייים... אהבתי מאוד ..
  צילה:-)

  השבמחק
  תשובות
  1. בכיף! אשמח לראות איך עיצבת את שלך!

   מחק
 2. מאוד מיוחד. והדרכה נהדרת. תודה.

  השבמחק
 3. תמוש . הכרטיס מיוחד מורכב ולא שיגרתי בדיוק כמו שאני אוהבת . מפתיע כזה שבמשיכה קלה משנה את צורתו . הצבעים חמים ונעימים לעיין .
  יכול להיות שלמי שמתנסה בפעם הראשונה בהכנת כרטיס כזה סרטון קצר היה עוזר . ( אני חושבת שלימדת אותנו במסגרת הקל״ב אותו ולכן קל לי להבין )
  כמו תמיד אני מאודדד נהנית מההדרכות שלך .
  שנה טובה ונהדרת . בתיוש .

  השבמחק
  תשובות
  1. את צודקת פעמיים: אכן העברתי לכן סדנה כזו (שהיו בה עוד שני כרטיסים "מתוחכמים") ואכן סרטון עדיף, רק שעדיין לא למדתי איך להכין סרטונים... אבל זה בטח יקרה מתישהו.
   בכל מקרה תודה! שמחה שאהבת! ושנה נהדרת גם לך!

   מחק
 4. תמי יקירה כרטיס מאתגר אהבתי את העיצוב הגוונים הטכניקה קסום מרהיב. שאפו יקירה תודה על הדרכה מושלמת

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה, יקירתי! שמחה שאת אוהבת את זה!

   מחק
 5. היי תמי כרטיס מקסים, אמן שיביא איתו מזג אויר סתווי!
  הדרכה מצויינת ומפורטת ��

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה, יקירתי! לקח לי זמן להגיע לכאן, אבל במבט עדכני אני יכולה להגיד שהסתיו - ויותר ממנו החורף - די אכזבו השנה...

   מחק
 6. איזה יופי של כרטיס!

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה, עינת! שמחה לשמוע שאהבת!

   מחק

אני תמיד שמחה לראות תגובות ולקרוא אותן!