15.4.18

לארצי יש יום הולדת (ולי יש הדרכה לכרטיס בקופסה)

כשהזמינו אותי להשתתף בגיליון יום העצמאות של מגזין הלייף סטייל קונפטי עשיתי 1+1 ויצא לי 70... או ליתר דיוק כרטיס ברכה לכבוד יום הולדת 70. ואם כבר חגיגה, אז כמובן שבחרתי לציין אותה עם הכרטיס האהוב עלי מכולם: כרטיס בתוך קופסה. 
כרטיס בתוך קופסה, הגרסה הציונית (צילום: יעקב שוורץ)
יש המון גרסאות לכרטיס הזה. ממש המון. רבות מהן אפשר לראות בלוח הפינטרסט שאני מקדישה לנושא כבר כמה שנים, ושלאחרונה התחלתי לפצל אותו לתתי נושאים, פשוט כי מדובר בבסיס שיש לו אינסוף אפשרויות. הגרסה מועדפת עלי היא דווקא מלבנית, ולא הריבוע הקלאסי (אם כי גם אותו כבר הכנתי לא מעט).
הרעיון בהדרכה הזו הוא ללמוד להכין את הבסיס: מסגרת שנראית כמו קופסה, ושניתן לקפל אותה כך שתהיה שטוחה ותיכנס לתוך מעטפה. בתוך המסגרת יוצרים פסי אחיזה, שעליהם מדביקים אלמנטים שטוחים, שנראים כאילו הם מציצים מתוך הקופסה. זה הקונספט - עכשיו רק נשאר לראות איך מכינים אותו... ובדיוק בשביל זה התכנסנו כאן היום.

מה צריך?
 • קארדסטוק (ק"ס) בסיס בגודל 29X9 ס"מ.
 • נייר ציפוי בשתי דוגמאות: בהדרכה המצורפת בחרתי בק"ס בצבע זהב, שלחלקים ממנו עשיתי הטבעה קרה בדוגמת לבבות. לחילופין אפשר להשתמש בנייר מעוצב עם שתי דוגמאות שונות.
 • ק"ס חלק בצבע בהיר בגודל 8.5X8.5 ס"מ. 
 • 3 רצועות ק"ס בצבע ק"ס בסיס בגולד 10.5X1 ס"מ כל אחת
 • מילות ברכה / חיתוכים / אלמנטים קישוטיים שטוחים, רצוי מקארדסטוק.
 • סכין וסרגל או טרימר.
 • כלי חריצה (או עצם קיפול וסרגל מתכת).
 • מעגל פינות (אופציונלי).
 • דבק נוזלי, דבק תלת ממדי.
אגב, לצורך ההדרכה הזו בחרתי בק"ס שחור, שעליו הדבקתי נייר בצבע זהב. מי שרוצה גרסה מהירה יותר של אותו כרטיס, יכולה להכין אותו מק"ס מדוגם דו צדדי ולדלג על הדבקת שכבה נוספת. אם שני צדי הק"ס מתאימים אחד לשני, ויש עליהם דוגמה שאינה מחייבת כיוון מסוים, התוצאה תהיה יפה לא פחות.

מה עושים?
1. חורצים את ק"ס הבסיס לרוחבו בנקודות הבאות: 5 ס"מ, 14 ס"מ, 19 ס"מ ו-28 ס"מ.

2. מסובבים את הבסיס וחורצים לאורך במרחק 5 ס"מ מהקצה בלי לחרוץ בקטע שבין קווי החריצה 5 ו-14 ס"מ. הבסיס כולו מחלק עכשיו לאורכו לחלק ברוחב 5 ס"מ (חלקה התחתון של הקופסה) וחלק שרוחבו 4 ס"מ (ה"כנפיים", חלקה העליון של הקופסה).

3. מקפלים לאורך קווי החריצה שיצרנו וחותכים בין ה"כנפיים", כלומר בעומק של 4 ס"מ לאורך קווי החריצה הקצרים.

4. מסירים את שארית הכנף האחרונה, זו שגודלה 1X4 ס"מ. הלשונית שנותרה תשמש להדבקת הבסיס ליצירת קופסה.

5. אם אתם רוצים לעגל את הפינות - זה הזמן לעשות זאת. אחר כך החליטו מהו הצד החיצוני של הקופסה, והדביקו את הק"ס הבהיר בקטע שלא חרצתם (אם עיגלתם את פינות הבסיס, עגלו גם את הפינות של הק"ס הבהיר). זה המקום שבו תוכלו לכתוב אחר כך ברכה אישית למקבל הכרטיס. עם שכבת הק"ס הבהיר וללא חריצה, יתקבל גב חזק שייצב את הכרטיס כולו.

6. הכינו את חלקי הק"ס המדוגם. תצטרכו 6 חלקים לצד החיצוני של הקופסה (שלושה לחלקה התחתון ושלושה ל"כנפיים") וארבעה לחלקה הפנימי (לשלוש כנפיים בלבד וכן לכנף+חלק תחתון. אין צורך לצפות את שאר החלקים התחתונים). אם עיגלתם את פינות הבסיס, עגלו את הפינות העליונות של החלקים המיועדים להדבקה על ה"כנפיים".
אלה מידות החלקים שתזדקקו לציפוי הבסיס:
לחלק החיצוני:
2 יחידות 4.5X4.5. ס"מ (לדפנות החיצוניות למטה)
1 יחידה 4.5X8.5 ס"מ (לדופן החיצונית למטה)
2 יחידות 3.5X4.5 ס"מ (לכנפיים החיצוניות, הצדדיות)
1 יח' 3.5X8.5 ס"מ (לכנף החיצונית הקדמית)
לחלק הפנימי:
2 יחידות 3.5X4.5 ס"מ (לכנפיים הפנימיות, הצדדיות)
1 יח' 3.5X8.5 ס"מ (לכנף הפנימית הקדמית)
1 יח' 8.5X8.5 ס"מ (לכנף+חלק תחתון פנימיים, אחוריים)

 7. הדביקו את כל הניירות המדוגמים במקומם.


8. מרחו דבק נוזלי על גבי הלשונית מצד החיצוני.

9. הדביקו אותה לחלק הפנימי בקצהו השני של הבסיס, ליצירת קופסה (ללא תחתית).


10. זוכרים שברשימת החומרים יש שלוש רצועות? צריך לחרוץ כל אחת מהן פעמיים: ס"מ אחד מימין וס"מ אחד משמאל, ואז לקפל את החריצים בכיוונים נגדיים, כך שיתקבל משהו כמו האות Z או N.

11. עכשיו מגיעים לחלק הטריקי: את הרצועות צריך להדביק בעומק 2-3 מ"מ משפת הקופסה, והן צריכות להיות מתוחות מצד לצד, אבל לא מתוחות מדי, אחרת הן יעוותו את הקופסה. אז למה טריקי? כי אם הקופסה לא נחתכה או לא הודבקה בצורה מדויקת, ייתכן שתצטרכו לקפל את הרצועות קצת יותר או קצת פחות מס"מ.הדרך הטובה ביותר היא לההכניס אותן - מבלי להדביק, ולראות אם הן יושבות בצורה מדויקת בין דפנות הקופסה. אם צריך - שנו את רוחב הקיפול. אם הרצועות נכנסות בצורה מדויקת, לא נופלות וגם לא מתעגלות - אפשר להדביק אותן.

12 זהו, עכשיו נשאאר לקשט את הקופסה, להדביק את הקישוטים על גבי הרצועות, הכנפיים והדפנות, ולאחל מזל טוב לחוגגים!
חג עצמאות שמח, יומולדת שמח לכל מי שחוגג עכשיו ובכלל שמחה והשראה לכולכם! אני ממליצה לכן לחזור ולקבל השראה מגיליון החג של קונפטי, שבו תמצאו, כאמור, גם את כרטיס הברכה הזהבהב הזה.

8 תגובות:

 1. תמיתם.. אני מכירה את הקופסא הזו, ואוהבת אותה מאוד.. ההדרכה שלך מעולה וברורה ואני אוהבת את כל הזהב והקישוטים שיצרת! תודה!

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה, מיכלי! גם אני מתה על המבנה הזה!

   מחק
 2. קופסא מקסימה תודה רבה על ההדרכה הנהדרת
  סימוש

  השבמחק
 3. תשובות
  1. תודה, מותק. כיף לראות אותך פה...

   מחק
 4. מקסים!
  חגיגי כל כך
  ❤️מיקה

  השבמחק
  תשובות
  1. נכון?!? זה מה שגם אני חשבתי... תודה!

   מחק

אני תמיד שמחה לראות תגובות ולקרוא אותן!